Svět wearables se ukázal v Česku. Jak vypadají nositelné technologie a co musí mít, aby tu uspěly?

Wearables jsou v IT světě stále skloňovanější slovo a Češi možná trochu překvapivě tento trend silně vnímají. Nositelné technologie přijímají s nadšením a některé startupy také zajímavé nositelné řešení vymýšlejí. Pojďte se s námi podívat do světa, který spojuje technologii a módu. Tak, jak ho prezentovala akce FashionTech.

 

Nositelné technologie samozřejmě nejsou nic nového, rozhodně jsou ale stále zajímavější. A v tuzemsku mají extrémně velkou naději na úspěch. Češi jsou totiž jedni z nejotevřenějších, spadají prý v přijímání takových novinek do stejné kategorie, jako lidé ve Spojených státech, Británii neb Německu. Tak je alespoň prezentoval Tomáš Pflanzer, který vede v TNS Aisa oddělení digitálního výzkumu a pomáhá značkám v digitálním světě.

 

Neviditelný, nebo vysoce módní. Nic mezi tím

To ale neznamená, že aktuálně nepotkáte Čecha bez chytrého náramku, který mu měří tep nebo počet kroků, které dnes nachodil. Podmínek na jejich přijetí je stále řada. V první řadě je samozřejmě třeba užitečnost a technologie samotná musí být neviditelná. Nebo, jak dodávají zkušenosti z týmu, který chce uspět s chytrým šperkem Saphirio, zcela neviditelné.

 

Ať už se k technologickým geekům příznivci přiznají nebo ne, technologie ještě musejí vyřešit současný největší problém – výdrž a nabíjení „Zhruba 50 procent wearables po roce leží v šuplíku,“ upozorňuje totiž Tomáš Pflanzer. Podle něj nadšení brzy odeznívá, a když musíte zařízení každý den nabíjet, nejspíš ho dřív nebo později zapomenete a už se k němu nevrátíte.

 

Češi jdou celkově nositelným technologiím prý naproti, pokulhává jen jejich cenová představa. Třeba o pořízení Google Glass by tu podle Pflanzera uvažovalo 49 procent lidí – ale bez toho, aby řešili cenu. Podle výzkumu by totiž za ně byli ochotni zaplatit asi 6 100 korun. Vzhledem k tomu, že jejich cena pro vývojáře teď přesahuje 20 tisíc korun, tak ani za polovinu by vlastně byly v Čechách neprodejné.

O něco lépe na tom jsou chytré hodinky. O nich by uvažovalo 51 procent lidí, kteří by za ně byli ochotni dát necelých 6000 korun – a to už je cena docela reálná.

 

Design!

Každopádně ale Wearables musejí nejdřív zapadnout do životního stylu těch, kteří by si je koupili. A právě proto se ve spojení s nimi neustále řeší design. „Většina wearables vypadá jako švýcarský nůž. Spoustu funkcí, design nic moc,“ říká Pflanzer.

 

A přesně to je chyba. Když nepočítáme medicínu, v současnosti hlavní odbytiště nositelných technologií, lidé využití ve skutečnosti až tolik neřeší. „Co se týče lifesylu, hraje významnou roli to, jak ten produkt vypadá – nejde tolik o funkci samotnou,“ dodává ze svých zkušeností Petr Kosnar, který se sám podílí na vývoji chytrých textilií. Podle něj mají proto wearables poměrně krátkou životnost.

V tuzemsku zůstává propojení obou oborů problematické. Není sice nouze o technologické startupy s dobrými nápady, horší je to ale s jejich propojením s designem. Právě designéři týmům zoufale chybí, zaznívalo na konferenci od odborníků.

 

Plenky, masáže, 3D příběhy: takhle vypadají wearables v reálu

A tady je přitom možné opravdu se vyřádit. Ať už tematicky – třeba nositelné technologie pro ty nejmenší, které vás upozorní, že je třeba vyměnit plenku…

 

Nebo trochu vážněji: právě v už zmíněné medicínské oblasti. Na akci sklidil úspěch textilní “náhrdelník” Oris, který sbírá matčinu vůni pro nedonošené dítě, aby ho uklidnil. Ten přišla prezentovat Dominika Potužáková, která ale upozorňuje, že jde zatím stále jen o koncept.
 

Další inspiraci přinesla na akci FashionTech Kristi Kuusk, která připravuje v nizozemském Eindhovenu projekt TexTales. Ten přes aplikaci momentálně přístupnou jen pro Android vytváří ze speciálních látek 3D příběhy.

 

Holandsko se vůbec na svých univerzitách programům nositelných technologií věnuje, podílí se tam na nich i Petr Kosnar, do jehož portfolia spadá třeba projekt vibe-ing. Chytré oblečení, které reaguje vibracemi na doteky a napomáhá tak k uvědomování svalů. Taková technologie vypadá zhruba takto, tady ve verzi prezentované na FashionTech.

 

Není třeba si myslet, že všechno zajímavé se připravuje v zahraničí. Domácí scéna fashion a technologii spojuje docela zajímavě. Začneme skoro domácím Slovenskem, které má už docela slušně rozjetý projekt Ladybag.

 

„Téměř 90 procent žen trpí v zimě nesnesitelným chladem,“ hlásala Lenka Dzurendová, která chytrou kabelku představovala. A navíc dodala, že ženy častěji používají mobilní telefon (protože potřebují vše rozebírat) a proto ho mají i častěji vybitý. Na českém i slovenském trhu je řešení patentované, projekt se chystá i do Německa nebo Velké Británie. „Možná ještě vybudujeme nějaké zlepšováky,“ dodává Dzurendová.

 

To Saphirio už nad zlepšováky nepřemýšlí, za to hledá designéry, kteří by jejich nositelné technologii dodali to pravé. Na trhu chce totiž uspět se šperky, které jsou propojené s mobilními telefony a dokážou upozornit na příchozí hovor, po poklepání odeslat nastavenou SMS třeba i s GPS souřadnicemi pro případ nouze a vibracemi rozlišovat například i to, kdo volá. Šperk na fotce ukazuje spoluzakladatelka projektu Marcela Šimková.

 

Online i offline funguje projekt SizeID. Jde o startup, který odstartoval loni v listopadu a za pomoci standardizace velikostních tabulek je schopný každému doporučit správnou velikost při nákupu oblečení. Dokáže už nabídnout ty správné velikostní tabulky zhruba od stovky firem a teď na trh přišla i mobilní aplikace. „Měla by se stát běžnou součástí nákupu oblečení,“ doporučoval potenciálním zákazníkům zakladatel projektu Adam Bičiště.

 

O něco víc pozadu je pak projekt Styleme.to, slovenský fashion startup, jehož cílem je pomoct uživatelům při výběru vhodné kombinace oblečení. A to podle vlastních preferencí a toho, co už má v šatníku. Dokáže vyhodnotit i to, co mu tam chybí a obsahuje dokonce i gamifikační prvky. Zatím je ve fázi hledání investora.

Autor: 
Iva Brejlová

Další příspěvky


Nevíte si rady s definováním vašich zákazníků? Využijte individuální konzultace.

Zákazníci
Chcete mít stoprocentní jistotu, že je váš dokument bez jediné hrubky a stylisticky správně?
Korektura
Chcete dostat zpětnou vazbu na váš Business plán od zkušeného podnikatele? Chcete aby váš business plán byl opravdu neprůstřelný? Nechte si dát zpětnou vazbu od profesionála. Business plán
Nekamarádíte se s čísly, ale víte, že jsou nezbytnou součástí úspěšného byznysu? Nechte si je zrevidovat. Finanční plán
Chcete si poslechnout názor pro který trh je váš produkt, či služba momentálně nejatraktivnější? A jaká je vůbec validace vašeho trhu? Cílový trh
Potřebujete zpětnou vazbu, či nacenění na vaše plánované technické řešení, MVP, či prototyp? Concept Proof
Než se do čehokoliv pustíte je vždy dobré vědět, jestli x dalších týmů nedělá na něčem podobném. Nechte si pořádně zanalyzovat vaši konkurenci. Konkurence
Ani sebelepší produkt nikdo nekoupí, pokud se o něm lidé nedozví. Nechte si zrevidovat či kompletně sestavit marketingovou strategii na míru. Marketing
Kvalitní produkt si zaslouží krásný kabátek na míru. Vizuální komunikace je extrémně důležitá od vizitek až po web. Jste se současným stavem vaší grafické identity spokojeni? Grafika
Potřebujete zpětnou vazbu, či nacenění na vaše plánované technické řešení, MVP, či prototyp? Prototyp
Máte svůj projekt dostatečně právně ochráněn proti konkurenci či případnému zneužití? Máte projekt ochráněn pro expanzi do dalších zemí? Ochrana produktu
Chcete dostat zpětnou vazbu na váš Business plán od zkušeného podnikatele? Chcete aby váš business plán byl opravdu neprůstřelný? Nechte si dát zpětnou vazbu od profesionála. Business plán
Nevíte si rady s naceněním vašich produktů či služeb? Využijte individuální konzultace s některým z našich odborníků z řad našich mentorů. Nacenění
Nevíte si rady s definováním vašich zákazníků? Využijte individuální konzultace. Zákazníci
Chcete si poslechnout názor pro který trh je váš produkt, či služba momentálně nejatraktivnější? A jaká je vůbec validace vašeho trhu? Cílový trh
Než se do čehokoliv pustíte je vždy dobré vědět, jestli x dalších týmů nedělá na něčem podobném. Nechte si pořádně zanalyzovat vaši konkurenci. Konkurence
V rámci našich aktivit jsme napojeni na řadu silných partnerů a distribučních kanálů. Zajímala by vás možnost spolupráce v této oblasti?
Distribuce
Nekamarádíte se s čísly, ale víte, že jsou nezbytnou součástí úspěšného byznysu? Nechte si je zrevidovat. Finanční plán
Ani sebelepší produkt nikdo nekoupí, pokud se o něm lidé nedozví. Nechte si zrevidovat či kompletně sestavit marketingovou strategii na míru. Marketing
Víte, že vlastnická struktura může být důležitým parametrem, jestli se investor rozhodne investovat do vašeho projektu, či ne? Vlastnická struktura
Nejste si jisti jak nastavit podmínky pro vstup investora (požadovaná investice vs. podíl)? Využijte odborné konzultace. Nabídka investorovi
Nekamarádíte se s čísly, ale víte, že jsou nezbytnou součástí úspěšného byznysu? Nechte si je zrevidovat. Finanční plán

Busyman

Chcete mít přehled o novinkách a akcí jako první? Stáhněte si naši App Busyman pro Android nebo iOS

Google Play App Store

Busyman.cz a jeho provozovatelé neposkytují služby investičního poradenství ve smyslu zákona č. 256/2004. Neposkytují poradenství pro trh s akciemi a cennými papíry. Dále také Busyman.cz, ani jeho provozovatelé, neručí za obsah zobrazených informací vložených samotnými inzerenty na internetové stránky Busyman.cz.

Tento portál provozuje společnost:
Genesis Invest s.r.o.
sídlem Kaprova 42/14
110 00 Praha 1 - Staré Město

zapsaná pod C 175775 u Městského soudu v Praze. IČ: 24804185

Kanceláře Busyman najdete na adrese Vojtěšská 245/1, 110 00 Praha 1 - Nové Město

© 2010 - 2022 Genesis Invest s.r.o.